keyboard_arrow_down Yaşam

Yaşam Sağlık Haberleri

Artık zaman, beyindir…

Bu yazı sabitlenmiştir.

Beyne pıhtı gitmesi ve beyin damarlarının tıkanması olarak ifade edilen beyin embolisi, beyin dokusunun beslenmesini engelleyerek felce neden oluyor. Felçlere ‘beyin atağı, beyin krizi’ denildiğini ifade eden uzmanlar, yeni geliştirilen tedavi yöntemleriyle sorunun giderilebildiğini fakat müdahalede ilk 4,5 saatin kritik olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar, felç riskini artırdığı için sigara, nargile ve alkolden kesinlikle uzak durulmasını tavsiye ediyor.

KOLON KANSERLERİNDE GÜNCEL TEDAVİLER DÜNYACA ÜNLÜ UZMANLARI BULUŞTURDU

Bu yazı sabitlenmiştir.

Memorial Sağlık Grubu, “Kolon kanserleri ve poliplerinin tanı ve tedavisinde güncel yaklaşımlar” konulu önemli bir organizasyona daha imza attı. Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nden Prof. Dr. Erdem Akbal’ın önderliğinde gerçekleşen etkinlik, dünyaca ünlü uzmanları bir araya getirdi. “Vakalarla kolorektal ESD” bilimsel toplantısı, 27 Mart 2021 tarihinde pandemi dolayısıyla online olarak gerçekleşti.

KALP AĞRISININ 5 ÖNEMLİ NEDENİ!

Bu yazı sabitlenmiştir.

Koşarken, merdiven çıkarken veya yokuş tırmanırken… Soğuk havada, özellikle rüzgarda yürürken… Ağır bir yemek sonrasında veya sigara içerken… Ani bir üzüntü ya da sinirlenme gibi ruhsal değişimler yaşarken… Kimi zaman da cinsel ilişki sırasında…

Hava Koşulları Gözdeki Nemi Azaltarak Göz Hastalıklarına Yol Açıyor  

Bu yazı sabitlenmiştir.

Her geçen gün değişen çevresel faktörler ve zorlu çalışma koşulları göz problemlerini de beraberinde getiriyor. Gözlerde kaşınma hissi, batma, yanma, ışığa duyarlılık ve bulanık görme gibi problemler ciddi bir göz hastalığının habercisi olabiliyor. Günümüzde göz kuruluğu da bu rahatsızlıkların başında geliyor.

Dikkat! Karaciğer yetmezliğine neden olabilir!

Bu yazı sabitlenmiştir.

Günümüzde giderek artan hareketsizlik ve kalori içeriği yüksek beslenme alışkınlığı karaciğer yağlanmasının hızla yaygınlaşmasına neden oluyor. Çocuklarda ve 40 yaşın altındaki erişkinlerde organ nakli gerektiren karaciğer yetmezliğinin en hızla artan sebebi olan bu hastalık, ülkemizde her 4 kişiden birini tehdit ediyor!

Dünyada yalnızca 70 kadında görüldü!

Bu yazı sabitlenmiştir.

Tam teşhis edilemediği için 8 yıl boyunca dayanılmaz ağrılar çeken Özlem Türe, Türkiye’nin ilk ‘siyatik sinir endometriozis’ hastası oldu. Bu hastalık Özlem Türe’nin yaşamının 8 yılını zehir etti. Tam nedeni anlaşılamadığı için farklı tedaviler uygulanan hatta ‘bel kayması’ denilerek beline 4 tane vida yerleştirilen Özlem Türe, ağır ağrı kesiciler ve iğnelerle geçirdi bu yılları.

Vitamin takviyelerini doğru kullanma rehberi

Bu yazı sabitlenmiştir.

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı olan vitaminleri öncelikli olarak gıdalardan almak gerekiyor. Günümüz insanı ise vitamin takviyesi kullanmaya çok meraklı… Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Y. Birol Saygı, “Çoğu yetişkinin, kalsiyum gibi belirli bir besleyici madde eksik olmadıkça takviye almasına gerek yok. Takviyelerden ziyade diyetinize güvenmelisiniz. Vitamin takviyesi alınması durumunda ise vitaminleri ne zaman kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor” diyor.

Mutlu insan; merhametli, paylaşımcı ve nazik oluyor

Bu yazı sabitlenmiştir.

Birleşmiş Milletler tarafından 2013’ten bu yana her yıl 20 Mart’ta kutlanan Dünya Mutluluk Günü’nün bu yılki temasının “Sakin Olun, Bilge Kalın, Nazik Olun” olarak belirlendiğini kaydeden Doç. Dr. Tayfun Doğan, mutlu insanların daha üretken, verimli ve yaratıcı olduğunu söyledi. Mutluluğun yüzde 50’sinin genetik faktörler tarafından belirlendiğini kaydeden Doç. Dr. Tayfun Doğan, araştırmaların mutlu insanların daha yardımsever, paylaşımcı, nazik ve merhametli olduklarını gösterdiğine dikkat çekti.